Każde ze spotkań parkrun organizowane jest przez wolontariuszy rekrutujących się spośród uczestników. Każdy uczestnik ma możliwość zgłoszenia chęci pomocy przy organizacji spotkania w dowolnej lokalizacji parkrun. Dzięki ich wsparciu możemy oferować spotkania parkrun bezpłatnie wszystkim uczestnikom.
Wolontariat w ramach parkrun traktowany jest jako udział, na równi z pokonaniem trasy. Dla wielu wolontariat to okazja do spotkania z innymi lub możliwość dania czegoś lokalnej społeczności parkrun, która dzięki zaangażowaniu wolontariuszy może cieszyć się wspólnym spotkaniem.
Uczestnicy pełniący rolę wolontariuszy wykonują zarówno te widoczne i niezwykle ważne zadania, jak zabezpieczanie trasy, pomiar czasu czy skanowanie wyników, ale także te mniej widoczne, ale równie ważne, jak PR czy wgrywanie wyników i pisanie raportów.
Jakkolwiek chcesz pomóc w organizacji naszych spotkań, zawsze znajdzie się rola dla każdego. Udział wolontariusza w parkrun jest być zabawą. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości związane z zadaniem, które chciałbyś wykonywać, powiedz o tym organizatorom, żeby mogli ci wszystko wyjaśnić i przy okazji uspokoić obawy.
Jakie role wolontariuszy oferowane są uczestnikom w ramach parkrun?
Koordynator lokalizacji bierze odpowiedzialność za całościowe funkcjonowanie lokalizacji. Może być traktowany jako przewodniczący lokalnego zespołu. Większość koordynatorów lokalizacji (choć nie wszyscy) pełni zwykle także rolę koordynatorów spotkania.
Koordynator biegu odpowiada i nadzoruje spotkanie organizowane w daną sobotę. Koordynator spotkania czuwa nad jego przebiegiem i podejmuje ostateczną decyzję, czy spotkanie może się odbyć. Po konsultacjach z pozostałymi wolontariuszami może zdecydować o zmianie trasy (w wypadku, gdyby pojawiło się jakieś zagrożenie), opóźnieniu startu, a nawet – w wyjątkowych okolicznościach – o odwołaniu spotkania (najczęstszym powodem jest tu zła pogoda).
Przechowując(a)y sprzęt ma dopilnować, żeby cały sprzęt należący do parkrun i potrzebny do jego organizacji był przechowywany w bezpiecznym miejscu przez cały tydzień. Do jego obowiązków należy również dostarczenie sprzętu na czas przed sobotnim spotkaniem.
Ustawiając(a)y elementy trasy działa za kulisami, co oznacza, że może pełnić tę rolę i brać udział w spotkaniu. Do jego zadań należy pomoc w przygotowaniu sobotniego spotkania.
Instruktor nowych uczestników musi mieć spore doświadczenie. Jego zadanie polega na tym, żeby osobom, które uczestniczą w sobotnim spotkaniu po raz pierwszy, wytłumaczyć, jak przebiega trasa i co należy zrobić na mecie.
Ubezpieczając(a)y trasę pokazuje uczestnikom spotkania przebieg trasy, wspiera uczestników i ostrzega przed wszystkimi możliwymi utrudnieniami w ruchu oraz innymi zagrożeniami. Pilnuje również, by inne osoby, które w tym czasie przebywają w parku, wiedziały, że w pobliżu jest organizowane jest spotkanie parkrun. Jest oczami i uszami koordynatora biegu. Ubezpieczając(a)y trasę pełni kluczową rolę: jeśli na trasie nie ma wystarczającej liczby wolontariuszy, parkrun nie może się odbyć. Więc jeśli widzisz pełniącą tę rolę osobę stojącą przy trasie parkrun, podziękuj jej za to, że tam jest, szczególnie jeśli pogoda jest deszczowa, mroźna albo wieje silny wiatr. Zawsze wykonuj polecenia ubezpieczającego trasę. Zwykle nosi on odblaskową żółtą kamizelkę, aby być z dala widocznym.
Zamykając(a)y stawkę przybywa na metę jako ostatni. Wcześniej upewnia się, że wszyscy pozostali uczestnicy ukończyli już spotkanie. Zachęca się zamykającego stawkę, by miał przy sobie telefon komórkowy na wypadek jakichś nagłych zdarzeń. To on informuje ubezpieczających trasę, że mogą już opuścić swoje stanowiska i pozbierać porozstawiane wzdłuż trasy znaki. W Polsce oraz większości krajów parkrun nie może się odbyć, jeśli nie znajdzie się wolontariusz, który zechce pełnić funkcję zamykającego stawki. Wolontariusze, którzy wykonują to zadanie, mają zaliczony zarówno udział na trasie, jak i wolontariat.
Przewodnik dla słabowidzących towarzyszy na trasie parkrun osobom, które niedowidzą. Wolontariusz pełniący tę rolę ma zaliczony zarówno udział na trasie, jak i wolontariat.
Tłumacz języka migowego przekazuje osobom niedosłyszącym oraz niesłyszącym, które po raz pierwszy biorą udział w parkrun, wszelkie informacje na temat przebiegu trasy i samego spotkania.
Osoba mierząca czas jest odpowiedzialna za to, by zmierzyć czas wszystkim uczestnikom spotkania. Zapis wyników w połączeniu z odczytem ze skanera kodów osobistych daje końcowy rezultat biegu każdego uczestnika. Zalecamy, by, jeśli to możliwe, na każdym parkrun było dwóch wolontariuszy dokonujących pomiaru czasu. W ten sposób, jeśli na jednym z urządzeń do pomiaru czasu będzie błędny wynik, możliwe będzie wykorzystanie danych z drugiego urządzenia. Zalecane jest, by wolontariusze, którzy po raz pierwszy mierzą czas, robili to u boku osób, które już wykonywały to zadanie.
Pozycje na mecie to osoba, która pełni tę rolę, jest odpowiedzialna za to, by wydawać tokeny wszystkim uczestnikom we właściwej kolejności. Ta rola wymaga, by wolontariusz miał sprawność manualną oraz żeby umiał zachować spokój i zimną krew w warunkach stresu. Może mu pomagać asystując(a)y przy pozycjach.
Asystując(a)y przy pozycjach jest konieczny wtedy, gdy liczba uczestników jest tak duża, że wydawanie tokenów mogłoby być zbyt trudne dla jednego wolontariusza. Asystujący przy pozycjach ściśle współpracuje wtedy z wolontariuszem, który zajmuje pozycję na mecie. Może na przykład przygotować dla niego kolejną partię tokenów. Daje mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa oraz czas potrzebny na wydanie kolejnych tokenów.
Skanując(a)y uczestników jest odpowiedzialny za to, by odczytać dane zapisane na tokenie wręczanym uczestnikowi parkrun w tunelu mety oraz na jego kodzie osobistym. Najpierw należy zeskanować kod osobisty, a dopiero potem token z pozycją, który uczestnik otrzymał na mecie.
Sprawdzając(a)y pozycje na mecie jest odpowiedzialny za to, by zanotować (ale nie poprawić) wszelkie rozbieżności, jakie mogą się pojawić między odczytem stopera a numerem wydawanego tokenu.
Koordynator tunelu mety ma za zadanie dopilnować sprawnego działania tunelu mety. Jest niezwykle ważne, by uczestnicy parkrun ustawili się w kolejce po tokeny w tej samej kolejności, w jakiej dotarli do mety. Dzięki temu będzie można zestawić ich wyniki z pozycjami na mecie. Koordynator tunelu mety ma więc instruować uczestników, dokąd pójść i w jakiej kolejce się ustawić, powinien też pomagać tym, którzy biegli zbyt szybko i zmusili się do nadmiernego wysiłku oraz kibicować przekraczającym linię mety.
Wprowadzając(a)y wyniki jest odpowiedzialny za to, by zestawić rezultaty z pozycją na mecie, wgrać je do systemu informatycznego parkrunu i wysłać je do siedziby głównej, która opublikuje je na stronie danej lokalizacji parkrun. Wolontariusz pełniący tę funkcję ma także wyjaśnić wszelkie rozbieżności w wynikach, jakie mogą się pojawić w ciągu tygodnia.
Rower bezpieczeństwa to funkcja, w ramach której wolontariusz pokonuje trasę będąc na czele stawki wskazując przebieg trasy i ostrzegając inne osoby znajdujące się na trasie. Te zadania wymagają oczywiście, by wolontariusz na rowerze bezpieczeństwa znał doskonale trasę i miał sprzęt dostosowany do wszelkich pułapek terenu. Gorąco doradzamy, by wszyscy wolontariusze na rowerze bezpieczeństwa mieli odpowiedni sprzęt ochronny, a w szczególności kask rowerowy.
Wyznaczając(a)y tempo to uczestnik, który jako wolontariusz wyznaczający tempo innym uczestnikom. Lokalizacja wybiera zwykle jeden tydzień w miesiącu, kiedy uczestnikom parkrunu towarzyszą wolontariusze wyznaczający tempo, tzw. zające. Powinna o tym z wyprzedzeniem poinformować i podać tempo, w jakim wolontariusze zamierzają ukończyć spotkanie. Wyznaczający tempo informuje pozostałych uczestników (zazwyczaj przy pomocy odblaskowej, żółtej kamizelki z wypisanym na plecach czasem), że pomoże im ukończyć spotkanie w zaplanowanym czasie. Powinien to zrobić w jednostajnym i równym tempie. Wyznaczający tempo powinien doskonale znać trasę i wyznaczyć taki czas, który najlepiej odpowiada jego możliwościom. Pamiętaj, że nie na każdym parkrun są wolontariusze wyznaczający tempo. Sposób organizacji spotkań z wyznaczającymi tempo może różnić się pomiędzy lokalizacjami, upewnij się więc co do szczegółów na stronie, fanpejdżu lub u koordynatora danej lokalizacji.
Osoba sortująca tokeny działa za kulisami, co oznacza, że może brać udział w spotkaniu, a potem pełnić tę rolę. Po zakończeniu spotkania należy posortować tokeny we właściwej kolejności, by były gotowe na następny tydzień.
Osoba od komunikacji, znana także jako PR-owiec, ma za zadanie pisanie albo nadzorowanie publikacji raportów z biegu. Powinna też informować lokalne media oraz okolicznych mieszkańców o sobotnich spotkaniach parkrun.
Koordynator wolontariuszy działa za kulisami, co oznacza, że może brać udział w biegu, a także pełnić tę rolę. Jest odpowiedzialny za uzupełnianie harmonogramu wolontariuszy oraz za dopilnowanie, by co tydzień była wystarczająca ich liczba do obsadzenia każdej z ról. Harmonogram wolontariuszy jest obsługiwany przez system informatyczny parkrunu.
Przygotowując(a)y raport z biegu działa za kulisami, co oznacza, że może brać udział w spotkaniu, a potem pełnić tę rolę. Osoba pełniąca tę rolę pisze raport z biegu i zamieszcza ją na stronie parkrun oraz na fanpejdżu danej lokalizacji.
Fotograf robi zdjęcia w czasie naszych spotkań, by w ten sposób zachęcić innych ludzi do aktywności fizycznej i przedefiniowania tego, co dla nich oznacza sport oraz bycie aktywnym. Te fotografie to także dokumentacja tego, co dzieje się na naszych spotkaniach. Wszyscy wolontariusze pełniący rolę fotografa proszeni są o przestrzeganie naszych zasad dotyczących robienia zdjęć oraz filmowania.
Więcej informacji na temat robienia fotografii w czasie parkrun w naszych przepisach dotyczących prywatności.
Zbierając(a)y elementy trasy działa za kulisami, co oznacza, że może brać udział w spotkaniu, a potem pełnić tę rolę. Już po biegu pomaga spakować cały sprzęt, a także pilnuje, by posprzątać śmieci, jakie mogli pozostawić po sobie uczestnicy parkrun.